Sutartiniai žymėjimai

1. Hibridinės viendienės yra keleto tipų. Tetraploidinės su 44 chromosomomis, diploidinės su 22 chromosomomis. Visai naujas tipas – heksaploidinės, kurių ląstelių branduoliuose yra šešiagubas chromosomų skaičius. Chromosomų skaičius nėra svarbus gėlininkams, bet reikšmingas skirtumas, jei jūs planuojate naudoti augalus veisimui.

2. Viendienių žydėjimo laikas nevienodas. Skirtingų rūšių viendienių žydėjimo laikas gali skirtis net 6-iomis savaitėmis. Lietuva priklauso 5-ai temperatūros zonai. Visos registruotos viendienių rūšys žydi žinomu laiku. Tai bus parašyta sutartiniais ženklais prie kiekvienos veislės:

EE (labai ankstyvos) žydi gegužės pabaigoje,

E (ankstyvos) – birželio pradžioje,

EM (ankstyvos ir vidutinės) – birželio pabaigoje liepos pradžioje,

M (vidutinės) – liepos viduryje,

ML (vidutinės ir vėlyvos) – rugpjūčio pradžioje,

L (vėlyvos) – rugpjūčio pabaigoje,

VL (labai vėlyvos) – rudenį nuo rugsėjo mėnesio.

Išsirinkę skirtingas rūšis, žydinčias vienu metu, keletą savaičių gėrėsitės spalvų ir žiedų gausa. O sode pasodinę skirtingu metu žydinčių viendienių, jų žiedais mėgausitės tikrai ilgiau!

3. Pagal vegetacijos tipą viendienės skirstomos į 3 grupes:

a) žiemojančios (amerikiečių kataloguose žymimos santrumpa dor.). Rudenį lapai paruduoja ir nudžiūsta iki pat žemės. Šios grupės viendienės atsparios šalčiui ir geriausiai auga Lietuvoje.

b) pusiaužaliuojančios (žymimos santrumpa sev.). Šios grupės viendienės prisitaiko prie esamų sąlygų. Lietuvoje, kaip ir žiemojančioms, vėlyvą rudenį nudžiūsta lapai, palikdami 7-10 cm stagarėlius. Pietiniuose kraštuose pusiaužaliuojančios lieka su lapais. Šios grupės viendienių nepaveikia ankstyvos pavasarinės šalnos, o rudenį nereikia nupjauti lapų.  Sukritę lapai dengia augalą,  krūmas prisninga ir laikosi šiluma. Silpnai pridengiami tik pirmamečiai krūmai.

c) žaliuojančios (žymimos santrumpa ev.). Labiausiai tinka auginti  šilto klimato šalyse. Pas mus jos užmiega su žaliais  lapais, kurie pavasarį būna nušalę. Jas patartina sodinti šiltesnėje, saulėtoje vietoje ir  žiemai pridengti. Mūsų kolekcijoje šios grupės viendienės taip pat gerai žiemoja ir puikiai, nevėluodamos  žydi. Augalų galerijoje galite susipažinti su nedideliu asortimentu žaliuojančiųjų viendienių.